Un oraș din Suedia va fi mutat 3 kilometri din cauza exploatării miniere din regiune
Oraşul Kiruna din Suedia, cu 18.000 de locuitori, va fi mutat 3 kilometri, din cauza exploatării miniere din regiune. De mai bine de 100 de ani, rezidenţii şi-au dezvoltat oraşul în jurul celei mai mari mine de fier din lume, deţinută de o companie de stat, însă exploatarea a dus la destabilizarea regiunii.
Pentru a evita daunele produse de eventuale alunecări de teren, oficialii oraşului au decis să mute oraşul cu totul 3 kilometri spre est.
Mutarea va fi plătită de compania minieră, care va pune deoparte un miliard de dolari pentru a pune în aplicare planul de demolare, demontare şi reasamblare a clădirilor şi a infrastructurii.
Preluat de pe http://www.b1.ro/
Pai cam asa sunt intelegerile (contractele) cand un guvern isi face treaba.
Ai nostrii au singura grija SHPAGA si hotia… buzunarul propriu. Atunci apare situatia pe care o cunoastem cu totii.