http://www.jurnalul.ro/usr/thumbs//imagini/2011/03/05/thumb_640_x_481/154901-.jpgRoxana Bârcă (24 de ani) s-a clasat, joi, pe locul 5, în finala probei de 5.000 de metri, la Campionatele Europene de atletism de la Helsinki. Atleta a încheiat cursa cu timpul de 15:13.40 minute, cea mai bună performanţă personală (sursa foto: all-athletics.com).

Podiumul a fost ocupat, în ordine, de Olga Golovkina (Rusia, 15:11.70 minute), urmată de Liudmila Kovalenko (Ucraina, 15:12.03) şi de Sara Moreira (Portugalia, 15:12.05).

În finala la 5000 de metri au luat startul 22 de atlete.

Până în prezent, din delegaţia României în finale s-au calificat Mihai Donişan (săritură în înălţime), Ancuţa Bobocel (3000 metri obstacole) şi Anca Heltne (aruncarea greutăţii).

În intervalul 27 iunie-1 iulie, la Europenele de la Helsinki participă 1342 de sportivi, din 50 de ţări, 738 de băieţi şi 604 fete. Delegaţia României include 26 de sportivi, obiectivul propus fiind de câştigare a 1-2 medalii, plus 4-6 calificări în finale.