Naţionala României a învins clar Norvegia, deţinătoarea titlului, scor 31-23, miercuri, la Brest, în ultimul meci din Grupa D a Campionatului European de handbal feminin, care se dispută în Franţa.

„Tricolorele” au făcut un meci remarcabil, obţinând prima victorie în faţa Norvegiei la un turneu final după o pauză de 18 ani.

România a câştigat grupa şi merge în grupele principale cu maximum de puncte – 4.

Primul sfert de oră al partidei a fost unul echilibrat, cele două echipe alternând la conducere pe tabela de marcaj.

România a reuşit să se desprindă, de la 8-8 la 12-8. Jucătoarele antrenate de Ambros Martin au continuat să facă un joc excelent şi diferenţa a crescut la un neverosimil 17-10, pentru ca la pauză scorul să fie 18-12.

Scandinavele au arătat un mic reviriment în debutul părţii secunde, cu două goluri consecutive (18-14), dar jucătoarele noastre şi-au revenit şi au înscris de trei ori la rând.

Diferenţa maximă de pe tabelă a fost de nouă goluri în favoarea României, 28-19, astfel că selecţionerul României a utilizat în finalul partidei şi jucătoarele care au evoluat mai puţin, dar care au trecut cu brio testul.

Yuliya Dumanska a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului, având 14 mingi apărate şi un procentaj excelent de 44%.

În celălalt meci al grupei, Germania a învins Cehia cu 30-28.

România a ocupat primul loc în grupă, cu 6 puncte, urmată de Germania (4 puncte), Norvegia (2 puncte) şi Cehia (0 puncte). Primele trei s-au calificat în grupele principale.

România şi Olanda vor începe Grupa principală II cu câte 4 puncte, Ungaria şi Germania vor avea câte 2, iar Spania şi Norvegia, 0.

România va juca următorul meci contra Olandei, pe 9 decembrie, la Nancy.

Au evoluat echipele:

România: Iulia Dumanska (14 mingi apărate), Denisa Dedu (o minge apărată) – Aneta Udriştioiu (1 gol), Laura Chiper (5), Ana-Maria Dragut (1), Gabriela Perianu, Melinda Geiger (4), Eliza Buceschi (4), Mădălina Zamfirescu, Cristina Laslo (1), Raluca Băcăoanu, Crina Pintea (3), Anca Polocoşer, Cristina Neagu (11), Valentina Ardean Elisei (1), Cristina Florică.

Selecţioner: Ambros Martin.

Norvegia: Silje Solberg (o minge apărată), Katrine Lunde (8 mingi apărate) – Henny Ela Reistad (1), Emilie Hegh Arntzen (1), Camilla Herrem (1), Sanna Charlotte Solberg (1), Marta Tomac, Vilde Mortensen Ingstad, Marit Rosberg Jacobsen, Linn Jorum Sulland (4), Kari Brattset (3), Heidi Loke (1), Silje Waade, Stine Bredal Oftedal (1), Malin Aune (5), Veronica Egebakken Kristiansen (5).

Selecţioner: Thorir Hergeirsson.